Quantcast
Channel: Slávne bitky – Magistra História
Viewing all articles
Browse latest Browse all 30

Caesarovo africké ťaženie (1. časť)

$
0
0

Gaius Iulius Caesar – politik, rečník, spisovateľ, no hlavne jeden z najgeniálnejších vojenských stratégov v histórii. Jeho nadanie byť vždy o krok napred pred svojím protivníkom a schopnosť za žiadnych okolností nepodliehať panike z neho urobili veliteľa, za ktorým by vojaci išli aj na koniec sveta. Takmer na okraj toho známeho, za ktorým sa v rímskom ponímaní rozprestierala terra incognita (zem neznáma), sa Caesarovi legionári skutočne vydali v jednej z posledných epizód občianskej vojny prebiehajúcej počas rímskej republiky v rokoch 49 – 45 pred Kristom.

Práve vojna na africkom kontinente bola jedným z posledných pokusov zo strany pompeiovcov (aj napriek smrti ich hlavného vodcu Pompeia) o porážku Caesara. Respektíve, snaha Caesara o definitívne zničenie svojho súpera. Napriek tomu, že pompeiovci zhromaždili v Afrike s pomocou svojho spojenca, numidského panovníka Juba, veľké vojsko, nijako nesťažili Caesarove vylodenie v severnej Afrike. Ten totiž do Afriky priplával na konci roku 47 pred Kristom, keď to nikto nečakal. Caesar sa vylodil pri prístavnom meste Hadrumetum (dnes Susa Hamat) s 3 000 pešiakmi a 150 jazdcami. Pri vystupovaní z lode údajne zakopol a spadol na zem, no uvedomujúc si poverčivosť ľudí tej doby, ktorí by mohli zakopnutie pokladať za nepriazeň bohov, zachránil situáciu svojou pohotovosťou a zvolal: „Už ťa mám, Afrika!“. Caesar sa Hadrumetum nepokúsil dobyť vzhľadom k tomu, že vojsko, ktoré mal k dispozícií, bolo tvorené najmä nováčikmi. Jeho zvyšné lode so skúsenejšou pechotou a jazdcami sa totiž roztratili po Stredozemnom mori počas búrky a priplávali k africkej pevnine neskôr. Caesar vedomý si toho, že prístav nedobyje, odtiahol s vojskom smerom k mestu Ruspina, pričom jeho jazda musela cestou odrážať útoky Numiďanov, ktorí ho začali prenasledovať hneď ako sa pohol od Hadrumetu.

Práve pri meste Ruspina sa na začiatku roku 46 pred Kristom odohrala prvá veľká bitka afrického ťaženia, v ktorej sa proti Caesarovi na čele pompeiovského vojska postavil Titus Labienus. Ten bol pôvodne najlepší Caesarov legát a jeho zástupca vo všetkých vojenských akciách počas vojny v Galii, avšak počas občianskej vojny prešiel pod velenie Pompeia.

Bitku pri Ruspine si predstavíme v ďalšej časti štvordielneho seriálu.

______________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

CAESAR, G. I. 1988. Zápisky o vojne v Galii Zápisky o občianskej vojne a iné. Prekl. Tomáš Oravec. Bratislava: Tatran.

BURIAN, J. 1963. G. J. Caesar. Praha: Orbis.

Obrázok: thefamouspeople.com/profiles/images/julius-caesar-4.jpg


Viewing all articles
Browse latest Browse all 30